از نیمه خرداد

در کتاب از نیمه خرداد از بیانات و خاطرات رهبر انقلاب استفاده شده و نویسنده تلاش کرده تا با گذر از تصویر رهبری به عنوان یک سخنران زبردست، به طور فشرده، نمایی روشن و سرراست از خطوط کلی زندگی، شخصیت، اندیشه و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ارائه کند ، این کتاب که به کوشش آقای مصطفی غفاری فراهم شده را می‌توان نخستین نمونه در مطالعات رهبری پژوهی مبتنی بر تجربه انقلاب اسلامی دانست که نه تنها به اندیشه، بلکه به الگوی کنش و سازوکارهای رهبری آیت الله خامنه‌ای نیز می‌پردازد.

55٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید

از نظر ساختاربندی، کتاب از چهار بخش تشکیل شده است؛

بخش نخست؛ به آشنایی با زندگی علمی _ اجتماعی، مبارزات سیاسی و برخی ویژگی­های شخصیتی آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای پرداخته است.

بخش دوم؛ که در آن با استناد به بیانات معظّمٌ‌له تلاش شده است تا طرحی کلی از اندیشه ایشان صورت­بندی شود.

بخش سوم؛ بطور خاص به الگوی رهبری آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای اختصاص یافته و کارویژه رهبری در قالب دو سازوکار «گفتمان سازی» و «نهاد سازی» در آن مورد بررسی قرار گرفته است.

و چهارم؛ بحثی است پیرامون چگونگی دست­یابی به فهم درست از بیانات رهبر معظّم انقلاب اسلامی.

در میان مباحث مطرح شده در این کتاب مواردی به چشم می­خورند که هر کدام در نوع خود جالب توجه بوده و بحث پیرامون آن­ها می­تواند در شناخت سیاست و حکومت در جامعه ایران بطور عام و الگو و شیوه حکمرانی آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای بطور خاص حائز اهمیت باشند. بحث پیرامون سؤالات و مسائل زیر از جمله این مواردند؛ اینکه حضرت آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای در سیاست و سیره عملی خود آرمان­گرایی را بر واقع­گرایی مقدم می­دانند یا بالعکس و یا تلفیقی از این دوگانه؟ اینکه؛ دیدگاه معظّمٌ‌له درباره ولایت مطلقه فقیه، حکم حکومتی و حدوحدود ورود رهبری به جریان امور چیست؟ آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای تاکنون در چه مواردی از حکم حکومتی استفاده کرده­‌اند و دلایل این امر چه بوده و چه مبنایی دارد؟ اینکه هیئت تحقیق و نظارت بر عملکرد رهبری(منتخب مجلس خبرگان رهبری) چگونه بر رهبر و بیت رهبری نظارت می­کنند و دیدگاه صریح آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای درباره نحوه نظارت بر رهبری چیست؟ اینکه آیا آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای غرب را همانند طیفی از صاحب­نظران معاصر یک کُل واحد می­دانند و قائل به پذیرش یا رد کلی تکنولوژی و فرهنگ غرب هستند یا خیر؟ و در همین چارچوب نقد آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای به افرادی که از میان برخی ویژگی­های مثبت در غرب از قبیل «پشتکار» و «ریسک پذیری» صرفاً کشف حجاب و مسائلی از این قبیل را گرفتند چگونه و در کدام یک از طیف­های صاحب­نظران درباره نحوه تعامل با غرب قابل تحلیل و ارزیابی است؟، اینکه؛ چرا آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای ضمن تشکر از اعضای هیئت رئیسه دانشگاه تهران اعطای دکتری افتخاری از سوی آنان را نپذیرفتند؟ چرا علی­رغم مخالفت صریح معظّمٌ‌له درباره ستایش­ها و تعریف و تمجیدهایی که از ایشان به عمل می­آید و امتناع از به کار بردن تعابیری از قبیل «لزوم ذوب شدن در ولایت»، برخی همچنان این ادبیات را گاه‌­وبیگاه بکار می­برند؟ اینکه چرا سال­هاست آیت‌­الله­‌خامنه­‌ای مداوم از چفیه استفاده می­کنند؟ چرا هر ساله نیمه رمضان جلسه با شعرا به پای ثابت برنامه‌­های معظّمٌ‌له تبدیل شده و مسائلی از این قبیل.

ویژگی‌ها

موضوع
انقلاب اسلامی
نویسنده
مصطفی غفاری
شابک
9786008218494
نوع جلد
نرم (شومیز)
قطع
رقعی
تعداد صفحات
296
سال انتشار
1395
نوبت چاپ جاری
بیست و پنجم
وزن
296
ناشر
انقلاب اسلامی
رتبه 
1399-05-28

یا حسین

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین<br /> <br /> <br /> جزاکم الله خیرأ کثیرا کثیرا

  • 0 از 1 فرد این بررسی را مفید دانسته اند.
نوشتن یک دیدگاه

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف:

شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول