ملاصالح

نویسنده: رضیه غبیشی

زندگی مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر ملاصالح قاری مترجم اسرای ایرانی در عراق

ملا صالح آبادانی است که هم در اسارت ساواک رژیم پهلوی بوده و هم زندان‌های استخبارات عراق را تجربه کرده است. پدرش او را به عراق فرستاد و بعد از مدتی طلبۀ حوزۀ نجف شد. پس از قدرت‌گیری بعثی‌ها در عراق، او هم به‌ناچار از عراق اخراج می‌شود و برای ادامه‌تحصیل راهی قم می‌شود. مأموران ساواک به دلیل مبارزات سیاسی ملاصالح را دستگیر، شکنجه، و راهی زندان می‌کنند. با اقبال و خوش‌شانسی آزاد می‌شود و به‌عنوان کارمند انگلیسی‌زبان هتل می‌شود و به صف مبارزه برمی‌گردد. پس از انقلاب با برگزاری کنگرۀ شعر عربی مقاومت و ایده‌اش برای صدور پیام مظلومیت انقلاب به کشورهای دیگر می‌رود که نهایتاً در همین جریان‌ها روی لنج اسیر عراقی‌ها می‌شود. دوباره شکنجه و گرفتاری! منافقین او را می‌شناسند و می‌دانند او بلبل خمینی است که در رادیو عربی، عراقی‌ها را تشویق به تسلیم شدن می‌کرد. با عنوان مترجم اسرای ایرانی حتی با صدام دیدار می‌کند. حضور سید ابوترابی و نیز نوجوانان کتاب آن ۲۳ نفر از جذابیت‌های این بخش است. در سال ۱۳۶۴ به‌همراه گروهی از اسیران بیمار و معلول به کشور برمی‌گردد. سرگذشت شگفت‌انگیز ملاصالح همچنان ادامه دارد... آخرین ماجرای شگفت‌انگیز او زنده ‌ماندن از حادثۀ مناست.

180٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید

گزیده متن کتاب ملاصالح:

«آقایان! من اسمم صالح البحّار است. مثل شما اسیر و مترجمتان هستم. با من همکاری کنید و هیچ نترسید. من در اتاق بازجویی کنارتان هستم و تا آنجا که بتوانم، با شما همکاری می‌کنم. به‌نفعتان است جواب سؤالاتشان را بدهید. البته من نیز چیزی که به ضرر شما باشد، برایشان ترجمه نمی‌کنم.» اسرا با نگرانی و ترس به من نگاه می‌کردند. خوف و وحشت و بی‌اعتمادی در نگاهشان موج می‌زد. خسته و گرسنه و بی‌رمق بودند. چاره‌ای نبود، باید آن‌ها را آماده می‌کردم. ادامه دادم: قبل از شما خیلی‌ها آمدند اینجا که اگر کمکشان نمی‌کردم، کارشان تمام بود. حواستان باشد، فریب وعده‌هایشان را نخورید. قول پناهندگی‌شان را قبول نکنید؛ چون شما را به خارج نمی‌فرستند. این‌ها فقط می‌خواهند از شما سوءاستفاده کنند و...» توجیهشان می‌کردم؛ غافل از اینکه دو چشم ناپاک و خائن در لباس اسیر نگاهم می‌کرد. او سربازی از اهل شادگان بود که فریب وعده‌های بعثیان را خورده و خودش را تسلیم کرده و قاطی اسیران ایستاده بود.
رضیه غبیشی

ویژگی‌ها

موضوع
فرهنگ و هنر/ پایداری و مقاومت
نویسنده
رضیه غبیشی
شابک
978-600-8200-42-0
نوع جلد
شومیز/ جلد نرم
قطع
رقعی
تعداد صفحات
281
سال انتشار
1396
نوبت چاپ جاری
پنجاه و ششم
وزن
356
شناسه ملی
4368257
تاریخ بروز رسانی اطلاعات
۱۴۰۰/۸/۱۳
ناشر
شهید کاظمی
رتبه 
1403-02-06

دیدگاه درباره کتاب ملا صالح

عالی عالی عالی مظلومیتشون واقعا اشک ادمو سرازیر میکنه<br />

رتبه 
1402-05-24

دیدگاه درباره کتاب ملا صالح

چقدر اسیری سخته. کتاب از همه نظر عالی . کسایی که حتی یک روز هم جبهه نرفتن ولی از خون شهدا چه سوءِ استفاده هایی که نکردن، و یکی هم مثل ملاصالح...

رتبه 
1401-04-16

صبر ایوب

خیلی سخته هم دوره ساواک شکنجه بشی هم دوره جنگ و هم به دست خودی ها!! واقعا چه سرنوشت عجیبی داشته این مرد

نوشتن یک دیدگاه

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف:

محصولات مرتبط

شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول