مشاهده و خرید کتاب در همسایگی گلوله ها روایتی مستند از رشادت های مردم فوعه و کفریا در سه سال محاصره جریان تکفیری

در همسایگی گلوله ها

نویسنده: رضا کریمی صالح

سه سال مقاومت «در همسایگی گلوله‌ها»
«در همسایگی گلوله‌ها»؛ روایتی مستند و خواندنی از رشادت‌ها و رنج‌های مردم شجاع و مظلوم فوعه و کفریا در سه سال محاصره توسط جریان تکفیری

حدود چهار سال پس از شروع بحران در کشور سوریه دامنه جنگ به شهر‌های شیعه نشین فوعه و کفریا کشیده شد. گروه‌های تروریستی که در سوریه و با پشتیبانی تمام عیار کشور‌های غربی فعال شده بودند برایشان کشتار مسلمان و غیر مسلمان هیچ فرقی نداشت. در برخورد با شیعیان سوریه، خوی وحشیانه‌ی خود را بیش از هر زمان دیگری نشان دادند و درمقابل دیدگان سازمان‌های حقوق بشر فجایع انسانی زیادی را در شهر‌های فوعه، کفریا، نبل و الزهرا رقم زدند. شهر‌های فوعه وکفریا در استان ادلب و در شمال غرب کشور سوریه قرار دارند. این دو شهر در آن زمان مجموعاً ۵۰ هزار نفر جمعیت داشتند که تصرف این دو شهر برای تروریست‌ها و حامیان آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بود و به منزله تصرف کامل ادلب به شمار می‌رفت. از آنجایی که ادلب دارای مرز مشترک با ترکیه است، تصرف کامل این استان می‌توانست سبب تقویت موقعیت تروریست‌ها در سوریه شود زیرا استان ادلب از جنوب به استان حماه، از غرب به استان لاذقیه و از شرق به استان حلب متصل می‌شود و این موقعیت جغرافیایی اهمیت ویژه‌ای به این استان و شهر‌ها و مناطق مختلف آن داده است.

30٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید

تصرف فوعه و کفریا برای تروریست‌ها نوعی انتقام‌گیری از مردم این دو شهر نیز محسوب می‌شد زیرا شیعیان فوعه وکفریا از زمان آغاز بحران سوریه در کنار ارتش سوریه قرار گرفتند و شمار زیادی از مردم این دو شهر در صفوف مدافعان حرم حضرت زینب(س) حضور داشتند.
بنابراین تروریست‌های جبهه النصره و جیش الفتح پس از اینکه در ۲۹ مارس ۲۰۱۵ شهر ادلب را تصرف کردند، با توجه به نزدیکی دو شهر فوعه و کفریا با مرز‌های ترکیه تصرف این دو شهر را هم چندان سخت ندانستند و به آنجا یورش بردند که با مقاومت شدید مردم فوعه و کفریا مواجه شدند و در دستیابی به اهداف خود ناکام ماندند.
تروریست‌ها با هدف تضعیف مقاومت مردم و تسلیم آن‌ها تصمیم به محاصره این دو شهر گرفتند و ضمن قطع کامل خطوط انتقال آب شرب، برق و گاز از ورود هرگونه مواد غذایی و دارو به این دو شهر جلوگیری کردند.
این محاصره غیر انسانی سبب بروز بحران‌های جدی برای اهالی شهر شد و علاوه بر آن موشک باران بی‌وقفه تمام زیرساخت‌های این شهر‌ها را از بین برد و تلفات انسانی زیادی را به وجود آورد.

گروه‌های تروریستی مستقر در اطراف این دو شهر، با انواع سلاح‌های سنگین به طور مستمر مردم این شهر‌ها را هدف قرار می‌دادند. یکی از شدیدترین این حملات یورش گروه تروریستی جیش الفتح در آگوست 2015 به منطقه الصواغیه در شرق فوعه بود که با مقاومت جانانه نیرو‌های دفاع مردمی مواجه شد. تروریست‌ها در این حمله متحمل تلفات سنگین شدند و صد‌ها نفر از آن‌ها به هلاکت رسیده یا زخمی شدند و حدود 20 دستگاه انواع تانک و خودروی سنگین آن‌ها منهدم شد یکی دیگر از حملات گسترده تروریست‌ها در ماه فوریه 2016 اتفاق افتاد که البته تروریست‌ها در این حمله هم شکست خوردند و متحمل تلفات سنگین شدند.
در طول ایام محاصره طی توافقاتی میان ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی بیماران و مجروحان و افراد دارای شرایط خاص در طی چندین مرحله از فوعه و کفریا خارج شدند که در جریان یکی از این مبادلات تروریست‌ها دست به حمله انتحاری در میان اتوبوس‌های حامل اهالی فوعه و کفریا زدند ومتأسفانه در نتیجه آن دست‌کم 100 نفر شهید و ده‌ها نفر زخمی شدند و عده‌ای هم ربوده شدند که بیشتر آن‌ها زن و کودک بودند اهالی فوعه و کفریا طی سه سال محاصره و با وجود کوچ اجباری نیمی از ساکنانشان در طی این مدت توانستند با تقدیم حدود2000 شهید و 4000 زخمی تمام تلاش‌های تروریست‌ها را برای ورود و اشغال شهرشان ناکام بگذارند اما متأسفانه سرنوشت تحولات جنگ به گونه‌ای رقم خورد که سرانجام همگی مجبور به ترک سرزمین آبا و اجدادیشان شدند.
طی توافقی که در تاریخ 17/7/2018 صورت گرفت ساکنان باقی‌مانده فوعه و کفریا توسط 121 دستگاه اتوبوس به سمت مرکز اسکان موقت در جبرین راهی شدند وسرزمین خود را در حالی ترک کردند که خاطره سه سال ایستادگی و مقاومت جانانه در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و انسانی و تهدید‌های مکرر هیچ گاه از یادشان نخواهد رفت.
نوشتار پیش رو برداشت کوچکی است از رشادت‌ها و رنج‌های مردم شجاع و مظلوم فوعه و کفریا که در خاطرات آن‌ها پس از خروج از محاصره بیان شده است.

برشی از کتاب در همسایگی گلوله ها:

شهر ویران‌تر از قبل شده بود، اما همچنان از میان کوچه‌‎ها صدای شور زندگی شنیده می‌شد بعد از ده روز آب در شبکه‌ی لوله کشی شهری جریان پیدا کرده و چون فشار کمی داشت و به طبقات بالا نمی‌رسید شور و حال و تکاپوی زیادی را در خانه‌های شهر ایجاد کرده بود. دبه‌ها و قابلمه‌ها یک به یک پر از آب می‌شدند و خدا می‌داند در میان تاریکی راه پله‌ها چند تایشان می‌توانستند کامل به مقصد برسند.
رضا کریمی صالح

ویژگی‌ها

موضوع
مقاومت
نویسنده
رضا کریمی صالح
شابک
978-622-285-174-3
قطع
رقعی
تعداد صفحات
112
سال انتشار
1401
نوبت چاپ جاری
اول
وزن
125
شناسه ملی
894571
تاریخ بروز رسانی اطلاعات
1402/6/18

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف:

محصولات مرتبط

شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول