جرقه فتنه

نویسنده: وحید خضاب

جرقه فتنه؛ مروری بر حوادث  لبنان و شکل گیری بحران داخلی و منطقه ای

کتاب «جرقۀ فتنه» خاطرات و تاریخ‌نگاری کریم بقرادونی است که خود در آن دوران، مشاور رئیس‌جمهور لبنان (امیل لحود) بوده و ضمن حضور مستقیم در جریان حوادث، به اسناد مهمی نظیر صورتجلسات هیئت دولت نیز دسترسی داشته و حاصلِ بخشی از مشاهدات و مطالعاتش، همین کتاب است.

اگر به شناخت اوضاع سیاسی لبنان و فهم ریشۀ بحران‌های این کشور (و حتی تا حدی آشنایی با ریشۀ بحران سوریه) علاقه‌مند هستید، خواندن این کتاب دست‌اول را به شما توصیه می‌کنیم.

0 ‎تومان
بدون مالیات
این محصول در حال حاضر موجود نیست در صورت موجود شدن با خبرم کن
شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول

اگر کسی اهل دنبال کردن خبرها باشد، حتما دربارۀ کشور کوچک ولی پراهمیت لبنان و اوضاع سیاسی «همیشه آشفتۀ» این کشور و نبرد محورهای مختلف جهانی بر سر این کشور مطالب زیادی شنیده و می‌شنود. این روزها هم که باز اوضاع سیاسی لبنان با انفجار بیروت و استعفای دولت و بعضی تظاهرات‌های خیابانی به هم ریخته و کشور در خلأ سیاسی فرو رفته و از آمریکا گرفته تا فرانسه برای تسلط بر این کشور به میدان آمده‌اند و در مقابل، جریان مقاومت هم تلاش دارد اهداف آنها را ناکام بگذارد.
اما جریان‌های سیاسی که امروز در لبنان در مقابل هم صف کشیده‌اند و شخصیت‌هایی که هر کدام برای محقق کردن هدف خاصی تلاش می‌کنند و صف‌بندی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی‌ای که در این کشور به چشم می‌خورد ریشه در حوادث سال‌های پیش و خصوصا حوادث سال‌های 2000 تا 2007 دارد. سال‌هایی که شاهد تحولات چشم‌گیر سیاسی در جهان و منطقه و لبنان بودیم و امروزِ لبنان، جلوه‌ای از تحولات آن روزهاست، از فوت حافظ اسد و انتخاب بشار اسد و حوادث 11 سپتامبر و اشغال افغانستان و عراق گرفته تا قطعنامۀ ضد سوری 1559 و ترور رفیق حریری و ترور‌های زنجیره‌ای سیاسی در لبنان و تظاهرات‌های عظیم 8 مارس و 14 مارس و عقب‌نشینی ارتش سوریه از این کشور و جنگ 33 روزه و قطعنامۀ 1701 و تحولات دیگری که همگی در کنار هم، ریشۀ اوضاع فتنه‌گون لبنان را شکل داده‌اند.

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: