کتاب زندگی فردی ناشناخته سال های نخستین حوزه علمیه قم به روایت شیخ محمد حجتی بروجردی

زندگی فردی ناشناخته

گزارشی ناب و خواندنی از حوادث سال‌های اولیۀ تأسیس حوزۀ علمیه قم؛ از کشف حجاب تا درگیری رضاخان با آیت‌الله بافقی

شیخ محمد حجتی بروجردی نویسنده کتاب «زندگی فردی ناشناخته» از سال 1305 که برای تحصیل به قم آمده است خاطرات خود را به صورت تلگرافی و کوتاه در برگه‌های متعدد می‌نوشته است. این تکه کاغذ‌ها سال‌ها بعد شالوده اصلی کتاب «زندگی فردی ناشناخته»می‌شود. کتابی که قرار بوده بدون افشای هویت نویسنده‌اش به بازگویی تاریخ اجتماعی حوزه بپردازد؛ اما سرنوشت این کتاب طور دیگری رقم می‌خورد. نویسنده تعداد محدودی از کتاب را در اختیار برخی از دوستان صمیمی خود می‌گذارد و این آغاز افشای هویت او است.

شخصیت برون‌گرا و اجتماعی نویسنده و ارتباط نزدیکش با شیخ مرتضی حائری فرزند حاج‌شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه، باعث شده تا در جریان بسیاری از حوادث سال‌های اولیۀ تأسیس حوزه حضور فعال داشته باشد. از رهگذر همین حضور است که یادداشت‌های او دربردارندۀ نکات و اطلاعات مهمی پیرامون سال‌های نخستین تأسیس حوزه است. داستان علمای مهاجر به قم در اعتراض به نظام اجباری، درگیری رضاخان با آیت‌الله بافقی در حرم حضرت معصومه، کشف حجاب، جریان اتحاد لباس، حمله به مسجد گوهرشاد، خدمت سربازی طلاب، چگونگی برگزاری امتحانات از سوی حکومت وقت، وقایع پیش‌آمده پس از وفات حاج‌شیخ و زعامت حوزه در دورۀ مراجع ثلاث و حوادث پیش و پس از ریاست حوزه توسط آیت‌الله بروجردی ازجملۀ این موارد است.

77٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید

از ویژگی‌ها بارز کتاب «زندگی فردی ناشناخته آن است که برخلاف اکثر شرح‌حال‌نویسی‌های حوزوی که به روایت زندگی مراجع تقلید و علمای شناخته‌شده می‌پردازند؛ با روایتی از زندگی یک طلبۀ عادی روبه‌رو هستیم. جایگاه اجتماعی، معیشت، تفریحات و به‌عبارت دیگر سبک زندگی یک طلبه در سال‌های ابتدایی بازتأسیس حوزۀ علمیه قم به‌خوبی در این کتاب منعکس شده است.

گزیده متن کتاب «زندگی فردی ناشناخته»:

روز اول امتحان کتبی با آقای آمرتضی حائری جلوی طلاب در صف اول نزدیک حجره ای که هیئت ممتحنه در آن بودند، رو به قبله نشسته بودیم و منتظر طرح سوال و شروع امتحان. آقای ذوالمجدین و درخشان از حجره بیرون آمدند، اوراق سوالات دستشان بود. به آن ها سلام کردیم. گفتند: آقایان خیلی مغرورند که جلو نشسته اند. عرض کردیم رو به قبله نشسته ایم. خواند: «فاینما تولو فثم وجه الله». ما هم جواب دادیم: «فاینما تکونوا فولوا وجوهکم شطر المسجد الحرام». آقای درخشان به آقای ذوالمجدین گفت: این ها طلبه اند با آن ها بحث نکن.

ویژگی‌ها

موضوع
روایتی از سال های نخستین حوزه
نویسنده
محمدحسین فروغی، محمدامین رفیعی
شابک
9786222850968
نوع جلد
نرم (شومیز)
قطع
رقعی
تعداد صفحات
256
سال انتشار
1401
نوبت چاپ جاری
اول
وزن
254
ناشر
شهید کاظمی
رتبه 
1401-04-12

زندگی فردی ناشناخته

متن روان و ویراستاری حرفه‌ای کتاب بسیاری عالیست.

نوشتن یک دیدگاه

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف:

شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول