قمار

نویسنده: سید محمد مهدی دزفولی

سفر مک فارلین، معاون امنیت ملی رونالد ریگان به تهران و رمزگشایی از یک پرونده

همواره در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رابطه میان ایران و آمریکا از چالشی‌ترین مسائل سیاست خارجی ایران بوده است که گاهی ردپای پررنگی نیز در سیاست‌های داخلی همانند اقتصاد و مسائل نظامی و امنیتی ایران هم داشته است. اینکه روابط ایران و آمریکا سرانجام به کجا خواهد رسید، برای هیچ‌کس روشن نیست، اما فراز و نشیب‌های رابطۀ ایران و آمریکا بعد از انقلاب گواه آن است که پیچیدگی‌های روابط میان این دو کشور به‌حدی است که مسائل به‌سادگی حل نمی‌شود و با مرور زمان پیچیده‌تر هم می‌شود.

اولین برخورد جدی سیاسی میان ایران و آمریکا پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران، ماجرای سفر رابرت مک فارلین معاون رونالد ریگان به تهران در سال 13۶۵ بود. ماجرای مک فارلین همواره می‌تواند عبرت تاریخی برای بررسی گره کور روابط میان ایران و آمریکا باشد.

50٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید

گزیدۀ متن

حقیقت این بود که سفر هیئت آمریکایی، ایرانی‌ها را یکسر به شگفت واداشت. به رغم برنامه ریزی‌ها و مشخص بودن روز رسیدن مک فارلین، ایرانی‌ها فکر نمی‌کردند آمریکایی‌ها واقعا بیایند. وقتی سپاه‌پاسداران از حضور این هیئت غریب در تهران خبردار شد، کسانی را فرستادند به سفارتخانه سابق ایالات‌متحده در تهران تا پرونده‌های کارکنان را بررسی کنند. پرونده‌ها را سرسری گشتند و هیچ اسمی از مک فارلین یا نورث نیافتند؛ اما از جورج کیو چرا. این شد که پذیرفتند با این هیئت دیدار کنند.

ویژگی‌ها

موضوع
انقلاب اسلامی/ جریان شناسی
نویسنده
سید محمد مهدی دزفولی
شابک
978-622-7177-65-7
نوع جلد
شومیز/ جلد نرم
قطع
رقعی
تعداد صفحات
416
سال انتشار
1399
نوبت چاپ جاری
اول
وزن
۴۹۴
شناسه ملی
6181463
تاریخ بروز رسانی اطلاعات
۱۴۰۰/۹/۹
ناشر
شهید کاظمی
رتبه 
1399-04-24

انتشار کتاب

سلام. کتاب تا چه زمانی منتشر میشه؟

  • 1 از 1 فرد این بررسی را مفید دانسته اند.
نوشتن یک دیدگاه

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف:

شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول