• ارزان شده
کتاب منتخب ویژه محرم و صفر با محوریت نقش خدا در عاشورا. صحنه گردان عاشورا
تعداد

صحنه گردان عاشورا

صحنه گردان عاشورا؛
تاکنون درخصوص حادثه عاشورا و تحلیل آن سخنان گوناگونی شنیده­ ایم؛ درباره روند شکل­ گیری این حادثه پس از رحلت پیامبر اعظم ص، نقش معاویه و فعالیت­های او، نقش یزید. درباره ابن زیاد و عمر سعد، مال حرام و دنیاخواهی و آرزوی حکومت ری، قیام توابّین و مختار و زهیر و حبیب و حُرّ بارها شنیده­ ایم. درباره، حضـرت علی اکبر ع، ادب و وفای اباالفضل العباس ع، نقش بی‌بدیل و صبوری حضـرت زینب س، حتی درباره حضور لشکریانی از فرشتگان و جنّیان که درخواست یاری حضـرت را داشتند، بارها شنیده‌ایم؛‌ اما معمولاً نقش یک وجود تأثیرگذار در حادثه‌ عاشورا که اساسی ­ترین نقش را ایفا می­کند، کمتر شنیده‌ایم. آری، نقش خداوند متعال در حادثه‌ عاشورا. کتاب «صحنه­ گردان عاشورا» تلاش خود را در راستای نشان دادن این نقش تأثیرگذار معطوف کرده است.

135٬000 ‎تومان 10%
قیمت قبلی ما 150٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید
شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول

نویسنده این کتاب بر این باور است که سخن از عاشورا و عاشوراییان بدون بررسی نقش مدیر و مدبّر عالم نگاهی بس ناقص است. همین نگاه ناقص بستر ایجاد پرسش­ها و شبهات در ذهن بدخواهان و حتّی شیفتگان ارباب بی­کفن را فراهم کرده است. همین نگاه ناقص همراهان خود را از استفاده حداکثری ظرفیت­های پر شمار و تأثیرگذار مجالس عزای اباعبدالله الحسین علیه السلام محروم کرده است. همین نگاه­ ناقص منجر شده است که برخی به این گمان برسند که رسیدن به قله‌های سعادت اخروی، دو مسیر دارد. «دستگاه خداوند متعال» و «دستگاه امام حسین علیه السلام».یک مسیر، راه قرآن و ادعیه و تهذیب نفس و عمل به رساله و انجام واجبات و ترک محرّمات است و مسیر دیگر، راه اشک و خدمت و نوکری در مجالس اهل بیت علیهم السلام. یکی سخت و صعب‌العبور است و دیگری سهل و آسان.

در این کتاب به زیبایی و با استفاده از آیات قرآن کریم، روایات، ادعیه و زیارات اهل بیت علیهم السلام، نقش صحنه­ گردان عاشورا به نمایش گذاشته شده است. در این کتاب نگاه­ های جزیره‌ای به وقایع عالم به سوی نگرشی یکپارچه رهنمون شده­ است؛ نگرشی که در همه چیز و هر حادثه‌،‌ توجه به حضور پررنگ خداوند متعال دارد؛ یعنی نگاه به حوادث عالم از دریچه‌ تقدیر‌ها و نقشه‌ها و مدیریت‌های الهی. در آن هنگام که حوادث عالم را از دریچه‌ نظام مُقدّرات الهی به نظاره بنشینیم، به این نتیجه می­رسیم که صحنه‌گردان همه‌ حوادث عالم، یکی است. آن زمان که عاشورا را از دریچه‌ صحنه‌گردانی خداوند متعال ببینیم، تازه خواهیم فهمید که پیش از این، بیشتر ندانستن بود، تا دانستن. گویا عاشورا تازه برای ما عاشورا می­شود. آن زمان است که دیگر هیچ تقابلی بین «دستگاه خدا» و «دستگاه امام حسین علیه السلام» نخواهیم دید.

بررسی نقش خداوند متعال در حادثه عاشورا بنایی است که بر شالوده نگاه صحیح به نحوه قضا و قدر الهی پابرجا می­شود. ازاین­رو در این کتاب، با کمک آیاتی از سوره­ های آل عمران و انفال که به بازخوانی جعبه سیاه حوادث جنگ احد و بدر پرداخته­ اند، سبک­های مختلف صحنه­ گردانی پروردگار عالم در حوادث مورد بررسی قرار گرفته است. البته پیش­نیاز ورود به بحث قضا و قدر، مباحثی چون هدف خلقت و نحوه‌ نقش‌آفرینی دیگر موجودات مختار، همچون انسان‌های مؤمن و کافر و شیاطین و فرشتگان و دیگر عوامل می­باشد.

یکی از دلایل گستردگی مطالب این کتاب، بررسی یک به یک این مباحث است. البته با گسترش مطالب، نه‌تنها نگرش ما به حادثه‌ عاشورا تغییر خواهد کرد، بلکه نگرش ما به تمام مسائل ریز و درشت زندگی عوض خواهد شد و ان‌شاءالله نقش صحنه‌گردان عاشورا را در تمام زندگی خود و دیگران به گونه‌ای دیگر مشاهده خواهیم کرد. ان­شاءالله با مطالعه این کتاب، با کنار رفتن پرده‌های جهل و نادانی از پیش چشمانمان و فرار از سطحی­ نگری، به قله آرامش نگرش توحیدی به حوادث عالم، صعود کنیم.

متاسفانه در جامعه‌ امروز ما نام بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری و اجتماعی را آن قدر شنیده‌ایم که گویا این ناهنجاری‌ها همنشین همیشگی و بخش جدانشدنی زندگی صنعتی امروز شده است؛ طلاق، افسـردگی، یأس و ناامیدی، عقده، هیجان‌های کاذب، خشونت، اعتیاد، خودکشی، و... . این امراض خطرناک روحی-روانی با اینکه در ظاهر، بسیار با یکدیگر تفاوت دارند و به قول برخی برای درمان هرکدام باید از راهکار‌های مخصوص به خود استفاده کرد، حقیقت امر این است که آن‌ها چون درختان گوناگونی هستند که در یک زمین فاسد روییده‌اند. اگر بستر رویش این درختان اصلاح شود، همان درختانی که تا دیروز میوه‌های فاسدی را به بار نشسته بودند، جان تازه‌ای می‌گیرند و اندک اندک با همان تنوع، همه از میوه‌هایی خوش‌گوار برخوردار می‌شوند.

نویسنده کتاب «صحنه­ گردان عاشورا» در آغاز سخن از تجربه خود در مقابل این ناهنجاری­ها می­گوید:

«پس از سال‌ها تجربه‌ کار تربیتی و بررسی ریشه‌های رفتار نفوس انسان‌ها و جلسات مشاوره در این گونه موارد، بیشتر اوقات با یک ریشه‌ مشترک برای این امراض روحی-روانی مواجه شدم و آن، تقابل افکار این افراد با قضا و قدر الهی و عدم درک صحیح حوادث پیرامون و محاسبه‌ اشتباه داشته‌ها و نداشته‌های خود بود.

بارها به چشم خویش دیدم که آشنایی افراد مختلف با گوشه‌‌هایی از مباحث قضا و قدر الهی باعث می‌شد تفاوت بنیادین در حالات و رفتارشان ایجاد شود. یکی از انگیزه‌های اصلی بنده برای نوشتن این کتاب، همین بازخوردهای مثبتی بود که از طرح مطالب ناب قرآنی و کلمات اهل بیت علیهم السلام درباره نظام مقدّرات الهی دیده می‌شد که متأسفانه در جامعه امروز ما حتّی در بین بسیاری از متدیّنین، غریب مانده است.»

اینک پرسشی کلیدی که ذهن نویسنده محترم را به خود مشغول کرده و خاستگاه تولید این اثر گران­سنگ شده است با یکدیگر ببینیم:

«صحنه­ گردان عاشورا، همان خدای ابراهیم خلیل علیه السلام است و آتش نمرود. همان خدای موسای کلیم علیه السلام است و رود نیل. همان خدای کعبه است و سپاه پرندگان. همان خدای پیامبر اکرم صل الله علیه و آله است و غار ثور، خدایی که در بزنگاه حادثه، نصرت خود را از اولیائش دریغ نمی­کرد. اما در عاشورا، عزیزترین بنده او تنهاست! نه خدا معجزه کرد و نه حسین بن علی علیه السلام یاری فرشتگان و اجنه را پذیرفت تا تلخ­ترین و حزن­ انگیزترین جنایت تاریخ رقم خورد. به­ راستی چرا خدا رحمی نکرد؟ چرا پروردگار عالم می­خواست حسین بن علی علیه السلام را کشته ببیند و اهل بیتش را اسیر؟!»

ویژگی‌ها

موضوع
اهل بیت(ع)
نویسنده
محمد هادی مصلحی
شابک
9786227177886
نوع جلد
نرم(شومیز)
قطع
رقعی
تعداد صفحات
732
سال انتشار
1399
نوبت چاپ جاری
سوم
وزن
794
تاریخ بروز رسانی اطلاعات
1400/07/15
ناشر
شهید کاظمی
رتبه 
1399-11-08

صحنه گردان واقعی

خدایا هرکس رادوست داری، لذت خواندن این کتاب وفهم عمیق از آن رابه اوبچشان. پاسخ به شبهات، شناخت بسیارظریف ازخداوند وریشه یابی مسایل ازنگاه خداوند ازویژگیهای این کتاب است

رتبه 
1399-11-07

تجدید چاپ

چرا تجدید چاپ نمیکنید؟؟؟؟

رتبه 
1399-07-29

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا آمِنُوا

با خواندن این کتاب میشه بهتر این آیه رو فهمید و فهمید که واقعا باید ما اهل ایمان، ایمان بیاریم، البته یک ایمان واقعی و عمیق و ریشه‌دار در معارف قرآنی.<br /> بیاییم از این ایمان سطحی و ناقص پا را فراتر بزاریم و کمی عقاید مون رو با قرآن تنظیم کنیم.<br /> کسانی که دغدغه عاقبت به خیری خودشون رو دارند حتما این کتاب رو کلمه به کلمه و حرف به حرف بخونن.

رتبه 
1399-07-26

نظر

<br /> به نام خداوند ابراهیم خلیل به نام خداوند موسی کلیم به نام خداوند خودم<br /> با خواندن این کتاب انسان متوجه این می شود که خدا،خدای من هم هست چون اگر یک بار حضرت ابراهیم را از آتش نجات داده تا به حال هزار بار من را هم از بدبختی نجات داده ولی من نمیفهمیدم و شاید یک سری جاها لب به اعتراض باز کردم ولی خدا باز به لطفهایش ادامه داد و...<br /> این کتاب عالیه عالیه <br /> واقعا نمیدونم چه جوری از این کتاب تعریف کنم تا بتونم حس خودم رو به شما منتقل کنم <br /> فقط یه کلام میگم : کتاب رو بخونید خوب هم بخونید تا فردای قیامت با حسرت به کسانیکه این کتاب رو خوندن و مسیر زندگیشون تغییر کرد و از خسران نجات پیدا کردن نگاه نکنید<br /> <br />

رتبه 
1399-07-18

عالی بود حتما بخوانید

بسم الله الرحمن الرحیم<br /> حمد و شکر میکنم خداوند متعال را بابت تمام نعمتهایی که به ما ارزانی داشت .به این فکر میکنم به غیر از این حمد ناقصی که گفته شد چقدر <br /> کم خداوند را حمد میکردم چقدر کم خداوند را میدیدم.<br /> خداوندا بابت تقدیراتی که به احسن وجه رقم زدی تشکر و شرمنده که تا حالا خیلی خیلی کم برایشان تشکر کردم.<br /> الان با شرمندگی میگویم برای تکوین و تقدیر و تشریعت، تشکر، ممنونم خدایا بهترین ها را رقم زدی هیچ عیبی از شما نیست .<br /> خداوندا بابت هدایتهایت و قرآن و اهل بیتت و حتی این کتاب تشکر.<br /> نمیدانم در کتاب صحنه گردان عاشورا،جواب به شبهات امام حسین علیه السلام میخواندم یا شناخت خدای حکیم وتوانای امام حسین ،نمیدانم کتاب عقاید میخواندم یا کتاب تفسیر، نمیدانم تفسیر میخواندم یا خط به خط شناخت توحید و افزایش باور و خلاصه فهم آیه بود بعد از آیه فهم روایت بود باکمک آیه ودر ادامه ایجاد احساس شرمندگی به خداوند متعال ،هرچه جلوتر رفتم سرم بیشتر پایین آمد ولی صدایی از درونم بلند شد که البته ان شاءالله این صدا نه از عادت زبانی و هیجان، بلکه باوری قلبی و احساس شرمندگی و درک و تفکر عمیق باشد و با مراقبت بماند که آن صدا این بود سبحان الله الحمدلله ولااله الا الله والله اکبر.<br /> دیگر احساس میکردم که ازخداوند متعال هر کاری بر می آید .<br /> بله عزیزان در کنار این مطالب که گفته شد به لطف خداوند خیلی از مشکلات دنیوی حل شد و پاسخ خیلی از سوالاتم را گرفتم خلیی از ناراحتی ها و درگیریهای فکر و اعتراضاتم را جواب داد و خلیی به رسیدن آرامش حقیقی در زندگی کمکم کرد .<br /> انسان یه چیز خوب که تجربه میکند دوست دارد به دیگران هم آن را پیشنهاد دهد تا تجربه کنند البته در اینجا یک چیزی بالاتر از این هست و آن اینکه احساس وظیفه و تکلیف شرعی کردم برای اینکه بگویم بعد اینهمه سال کتابی خواندم که بدون شک ارزش امتحان کردن و وقت گذاشتن را دارد،عزیزان واقعا برای بندگی مفید و راهگشاست.<br /> در انتها دوباره خداوند را شاکرم واز نویسنده محترم تقاضا دارم در ادامه به این مطالب که دیگر باورهای توحیدی که باید تنظیم شودچیست و برای درامان ماندن از این شیطان که تا به حال خیلی دست کم میگرفتیمش چه کارهای دیگری باید کرد بپردازند به مدد الهی . اللهم صل علی محمد وآل محمد<br />

رتبه 
1399-06-16

فقط میتونم بگم خدا رو شکر ، خدایا ممنونم که این کتاب رو سر راه من گذاشتی ، امام حسین ممنونم که به منم نگاه کردی ،واقعا عالیه، خیلی کتاب روان و محکمی است و بسیار مطالب عمیق و دقیقی دارد در عین حال متن بسیار عام پسند و عرفی است

رتبه 
1399-06-01

کتاب عااااااااااااالیه

من این کتاب رو خوندم! خدا نویسنده رو اجر بده. استادانه و به شدت پرمحتوا است. به شدت درگیرکننده و متقن است. امکان نداره با خوندن این کتاب زندگی شما متحول نشه... چقدر یاد خدا را زنده می کند.

  • 2 از 2 فرد این بررسی را مفید دانسته اند.
رتبه 
1399-05-31

واقعا انتظار نداشتم

واقعا انتظار نداشتم یک کتاب بتواند یک انسان را متحول کند ، زندگی ام را تغیرر داد ، بهتر است به جای متحول شدم ، بگویم متولد شدم ، چون تا بحال در تاریکی جهالت و نفهمی بودم اما به لطف الهی با خواندن این کتاب بسیاری از باورها و نگرشهایم درست شد و توانستم از دریچه ی جدیدی به عالم بنگرم

  • 2 از 2 فرد این بررسی را مفید دانسته اند.
نوشتن یک دیدگاه

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: