• ارزان شده
کتاب آ سید اسماعیل روایتی داستانی از زندگی آیت الله سید اسماعیل هاشمی
تعداد

آ سید اسماعیل

نویسنده: مهری السادات معرک نژاد

این کتاب خاطراتی از آیت الله سید اسماعیل هاشمی رحمه الله یکی از موسسین و بنیانگذاران موسسه فرهنگی آیت الله مدرس (ره) است؛

مرحوم آیت الله آقای حاج سید اسماعیل هاشمی رحمه الله حدود سال 1330 قمری در روستای طالخونچه سمیرم سُفلی ـ که محلّ تبلیغی اجداد پدری و مادری اش بود ـ متولد شد. پدر ایشان حضرت آیة اللّه میرزا محمد حسن موسوی ـ افاض اللّه علیه المغفرة و الرحمة ـ از شاگردان برجسته میرزا ابوالمعالی کلباسی ، آخوند کاشی، میرزا جهانگیرخان قشقائی و سیّد محمد باقر درچه ای بودند که در میان عالمان آن عصر، به زهد و تقوا معروف بوده و اذکاری نزد خود داشتند.

5٬400 ‎تومان 10%
قیمت قبلی ما 6٬000 ‎تومان
بدون مالیات محصول موجود است و میتوانید سفارش دهید
شما میتونید سفارش بدید: مقدار این محصول

آیت اللّه هاشمی تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب خانه نزد پدر و سایر بزرگان فامیل به پایان برد و در حدود سال 1340 قمری در زمان حیات آیت اللّه درچه ای به اتفاق برادرشان مرحوم آیت اللّه آقا سیّد علی اکبر برای ادامه تحصیل به اصفهان هجرت کردند. و در آن جا مشغول فراگیری علوم حوزوی شدند.
پس از مدتی توقّف و ادامه تحصیل، برای گرفتن جواز سفر به نجف اشرف و ادامه تحصیلات در آن حوزه مقدّس، از اصفهان به شهر مقدّس قم آمدند.


سال 1360 قمری، زمانی که معظّم له از شهر مقدّس قم به زادگاه خویش رفتند، مردم آن سامان که در انتظار فردی جامع در امر تبلیغ و روشن گری در امور دینی و سیاسی به سر می بردند، از ایشان استقبال کردند. آن دوران که از بهترین روزهای عمر معظّم له به شمار می آید، توانست با ارشاد و هدایت مردم، تحوّلات بزرگی را در زمینه های علمی، فرهنگی و نشر معارف اسلامی ایجاد کند. و سرانجام به واسطه تقدیر الهی و عوامل دیگر، رهسپار شهرضا شدند و در آن جا به اقامه جماعت، تدریس و وعظ و خطابه پرداختند. در محرّم سال 1342 شمسی (هم زمان با آغاز نهضت و قیام امام خمینی ره) به ایجاد ارتباط با ایشان و سایر مراجع پرداختند تا بتوانند مردم را در جریان این نهضت اسلامی و هم آهنگی همه جانبه قرار دهند.

معظّم له وقتی که نامه امام خمینی ره را دریافت کردند، با ملاحظه این جمله که امام در نامه یادآور شدند: «سعی کنید عاشورای امسال به نفع اسلام تمام شود»، در دهه عاشورای آن سال طی سخنرانی های انقلابی و علمی در مجالس و محافل مختلف شهرستان شهرضا، اعتراض شدیدی را با بیانی بسیار تند به حکومت و دستگاه جبّار وقت کردند و سرانجام در روز عاشورا (هم زمان با دستگیری حضرت امام ره) دستگیر شدند و به ساواک و زندان اصفهان انتقال یافتند.
و سرانجام پس از چند روز تحمّل زندان همراه با شکنجه های روحی، به وسیله یکی از صاحب منصبان وقت که علاقه ای به دودمان رسالت داشت آزاد و به شهرضا بازگشتند.


ایشان با اکثریّت قاطع آرا به نمایندگی مردم استان در مجلس خبرگان انتخاب گردیدند. فعّالیّت ایشان در طول این دوره، در جهت ترغیب و تشویق مردم نسبت به مسئله رهبری، نقش به سزایی داشته به طوری که در دوره سوم مجلس خبرگان نیز جزو منتخبان استان قرار گرفتند و توفیق خدمت به دین و مملکت را پیدا کردند.

گزیده متن

حضرت رضا علیه السلام با قدی بلند و صورتی نورانی و لباسی فاخر آمادۀ رفتن به جایی هستند. از حضرت می پرسد: «یابن رسول الله، عازم کجا هستید؟» حضرت ثامن الحجج جواب می دهند: «به دیدن سید اسماعیل هاشمی می روم.» ... باخود می گوید حالا که حضرت به دیدن ایشان می روند لازم است من هم فردا صبح برسم خدمت ایشان...

ویژگی‌ها

موضوع
علما- بزرگان
نویسنده
مهری السادات معرک نژاد
شابک
978-600-8200-83-3
نوع جلد
شومیز/ جلد نرم
قطع
رقعی
تعداد صفحات
128
سال انتشار
1396
نوبت چاپ جاری
اول
وزن
135
ناشر
شهید کاظمی

6 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: