کتاب برنامه ریزی محرومیت زدایی
تعداد
محصولات موجود به اندازه کافی نیستند

برنامه ریزی محرومیت زدایی

نویسنده: محسن رفیعیان

برنامه ریزی محرومیت زدایی از مناطق محروم با رویکرد مشارکت مردمی

پس از انتخاب منطقه محروم توسط گروه خدمت رسانی و جهادی برای تحقق یافتن افق و محتوای اصلی تفکر جهادی لازم است سند جامع و مدونی برای محرومیت زدایی در آن منطقه در دست داشت. مسلما بدون فراهم آوردن ملزومات زندگی در حد استاندارد نمیتوان از آن جامعه متوقع بود که بدون توجه به تامین های نیاز ضروری و اولیه زندگی، در راستای کمال انسانی گام بردارد. این کتاب می تواند راهنمای خوبی برای شروع یک عملیات جهادی در دل محرومین و خدمت رسانی باشد.

25٬000 ‎تومان
بدون مالیات

گزیده متن

مسئله ی محرومیت مناطق محروم و عدم برخورداری آن ها از امکانات لازم همواره در طول تاریخ پیش روی جوامع بشری بوده و می باشد. محرومیت مناطق محروم، همیشه در مقایسه با مناطق برخوردار سنجش می گردد و بدلیل رو به بهبود بودن وضعیت رفاه و برخورداری در اثر پیشرفت های فنی، اقتصادی و تکنولوژیکی و ... همیشه مناطقی داریم که به لحاظ شاخصهای رفاه در وضعیت مطلوب تری نسبت به مناطق هم جوار خود هستند. این موضوع تلاش دائمی برای دستیابی به متوسط سطح رفاه برای تمامی مناطق و برقراری عدالت در بهرهمندی از منابع توسط ساکنان کشور را غیر قابل اجتناب میکند.

برنامه ریزی محرومیت زدایی، یکی از تلاش هایی است که برای کم کردن فاصله ی بین مناطق برخوردار و عدم برخوردار صورت میگیرد. در کشور اسلامی ما ایران، از بدو پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل کاستی ها و مسایل و مشکلات انباشتهای که فرا روی مناطق قرارگرفته بود، تلاش برای محرومیتزدایی آغاز گردید. این تلاش، گاهی در قالب فعالیت های مشارکت مردمی بوده و گاهی جنبه ی دولتی داشته است. تجربه نشان داده است که آن جا که هردوی این نیروها دست به دست هم داده اند و خواست مردم با سیاست ها و برنامه های دولت یکی شده است، هم افزایی فعالیتها چندین برابر و اثر بخشی آن ها بیشتر بوده است.

روز افزونی دارد، از دو بعد مورد توجه است: یکی کمک به پرورش و تربیت نیروهای جوان مؤمن و انقلابی، و دیگر زدودن چهره ی فقر و کمبود از مناطق محروم. اردوهای جهادی به معنای مجموعه ی حرکت های سازمان یافته ی دانشجویان، طلاب، جوانان و دیگر اقشار مردم برای حضور فعال در مناطق محروم با اهداف الهی در راستای خودسازی، خدمت رسانی و محرومیت زدایی است.

 

محسن رفیعیان

ویژگی‌ها

موضوع
معرفت دینی- مذهبی
نویسنده
محسن رفیعیان
شابک
978-600-6067-29-2
نوع جلد
شومیز/ جلد نرم
قطع
رقعی
تعداد صفحات
224
سال انتشار
1390
نوبت چاپ جاری
دوم
شناسه ملی
2421501
تاریخ ثبت اطلاعات
1398/11/10

15 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: